Sağlıklı Mutfak

Saf’ın sağlıklı beslenmeye olan yaklaşımı iyi ve besleyici malzemeler seçmekten, pişirme yöntemleri ve yeme deneyimine kadar olan bütün unsurları kapsar.

Saf’ın sağlıklı mutfağında, raw&vegan yiyecekler; işlenmemiş, taze, tam, yaşayan/canlı gıdalardan elde edilir. Böylelikle meyveler, sebzeler, yeşillikler, sert kabuklu yemişler ve tohumlar çiğ veya buharda pişirilmiş olarak doğal hallerinde tüketilir.

Saf’ın mutfağında yer alan yemeklerin %60’ı pişmemiştir. Pişmemiş, vegan yiyecekler bizi doğaya yaklaştırırken vücudun kendi kendisini temizlemesine yardımcı olur.

Türkiye’nin İlk Raw Mutfağı

Besinlerin tadını ve besin değerini korumak için 41°C’nin altında pişiriyoruz ve tamamıyla doğal malzemeler kullanıyoruz. Gereğinden fazla pişirilmemiş olan malzemeler enerji veren enzimlerini muhafaza ederken, vitamin ve mineraler de zarar görmemiş olur. Bu da hücrelerimizin yenilenmesine ve onarılmasına olanak tanır.

Ūç beyaz malzemeyi mutfağımızda asla göremezsiniz! Yiyeceklerimiz beyaz un, rafine şeker veya rafine tuz içermez. Bunun yanında, margarin veya tereyağı da içermez. Şeker yerine agave şurubu, margarin ve tereyağı yerine hindistancevizi yağı, rafine tuz yerine himalaya tuzu ve un yerine öğütülmüş keten tohumu kullanarak eşit derecede lezzet vaad eden sağlıklı seçenekleri malzeme olarak belirliyoruz.

CANLI/YAŞAYAN=RAW GIDA NEDİR?

Canlı /yaşayan gıdalar büyümesini ve gelişimini hala sürdürmekte olan besinlerdir ve dolayısıyla büyümeyi sağlayan bu yaşam enerjisini muhafaza etmektedirler.

 • KURU BAKLİYATLAR

  Örneğin, öğütülmemiş tahılları, kuru bakliyatları veya tohumları karanlık bir kap içerisinde nemli bir bez üzerinde bekletirseniz filizlenirler. Meyveler ise yeni bir bitkiye dönüşmek üzere toprağa ekilebilirler.

 • PİŞİRİLMİŞ BESİNLER

  Öte tarafta, işlenmiş veya pişirilmiş besinler yaşayan besinlere göre daha az enerji tutar; dahası, yeni bir hayat doğurmak için gereken yeterliliğe sahip değildirler.

 • ZİNDELİK HİSSİ ve ENERJİ

  Hayat enerjisi bulunan gıdalar tüketmek bizi beslerken, işlenmiş, pişmiş ve katışık gıdalardan alınanın çok çok ötesine geçerek bizlere müthiş derecede zindelik hissi ve enerji verir.

BİTKİ BAZLI PROTEİNLER

“Bitki bazlı=vegan beslenmede protein nereden geliyor?” akla ilk gelen sorudur. Gerçek şu ki bütün doğal besin maddeleri protein içerir, aksi takdirde büyüyüp gelişemezlerdi.

 • YÜKSEK PROTEİN

  Sebzeler, tahıllar ve bakliyatlar yüksek protein içerir. Tahıllar, sebzeler ve yeşillikler sürdürülebilir miktarda protein bulundurmalarının yanısıra insan vücudunun devamlılığı ve inşası için gereken doğru “kalite”de proteini içerirler. Bitki bazlı, saf (sindirilmemiş) proteinin insan vücudu tarafından sindirilmesinin daha kolay olduğu düşünülmektedir; çünkü, aminoasitler ve sindirim enzimleri zarar görmemiş bir şekilde varlığını sürdürür.

 • SİNDİRİM SİSTEMİ

  Öte yanda, hayvansal kaynaklardan ve pişmiş gıdalardan elde edilen protein asidik bir yapıdadır ve bu enzimlerden yoksundur. Bu özellikleriyle de bu gıdalar sindirim sisteminin işleyişini aksatıp zayıflatmasıyla ilerleyen dönemlerde pek çok sağlık sorununa zemin hazırlar.

 • BİTKİSEL GIDALAR

  İnsanlar doğru yani işlenmemiş (raw) gıdalardan oluşan bir beslenme çizgisini benimsedikleri takdirde kilo sorunuyla karşılaşmaz; kronik, hatta kısa dönemli rahatsızlıklarla uğraşmak zorunda kalmazlar.

SİPARİŞ HATTI

+90 (850) 885 3223

E-MAİL SİPARİŞ ADRESİ

info@safkitchen.com